Na czym polega terapia manualna FDM?

Na czym polega terapia manualna FDM?
FDM to nowoczesna metoda leczenia zaburzeń powięziowych, która nie tylko skutkuje w pozbyciu się bólu przez pacjentów, ale także przywraca im właściwą sprawność ruchową.

FDM, czyli Fascial Distortion Model to metoda leczenie powstała w latach 90-tych XX wieku. Jej twórcą jest dr Stephen Philip Typaldos, specjalista w dziedzinie osteopatii. Założył on, że to uszkodzenie powięzi jest główną przyczyną zaburzeń układu ruchu. Rehabilitacja metodą FDM skutecznie niweluje zaburzenia powięziowe i sprawia, że pacjenci mogą znów poruszać się bez przeszkód oraz występującego przy nich bólu.

Na czym polega terapia manualna FDM?


Ból związany z rozerwaniem powięzi lub jej znajdowaniem się w niewłaściwym miejscu jest sygnałem dla fizjoterapeuty, jaką należy obrać metodę leczenia. Fizjoterapia metodą FDM ma na celu ponowne „sklejenie” powięzi lub jej „wciśnięcie” we właściwe miejsce, w którym znajdowała się przed urazem. Specjalista obiera właściwe leczenie poprzez przeprowadzenie z pacjentem krótkiego wywiadu. Wystarczy zapytać go o to gdzie odczuwa ból, jaki on jest, czy jest on punktowy czy rozciągnięty na większej powierzchni ciała, czy zdaje się dochodzić z głębokich warstw skóry czy raczej pojawia się wprost na niej.

Jak długo należy czekać na efekty fizjoterapii metodą FDM?

W przypadku potrzeby zlepienia powięzi, leczenie skutkuje już po kilkunastu minutach. Nie oznacza to jednak, że już jesteśmy zdrowi! O miejsce urazu należy dbać, nie przemęczać go ani nie obciążać. Jeśli jednak powięź była wysunięta z miejsca występowania, ulgę odczujemy po około 24 godzinach od zabiegu. W tym czasie zostaje ona zlepiona i wraca stopniowo na swoje miejsce. Dla sportowców jest wskazany wtedy taki ruch, jaki wykonują podczas treningów, by powięzi zrosły się pod właściwym kątem. W przeciwnym wypadku może ona ulec ponownemu zniszczeniu przy nagłej zmianie kierunku pracy.

Jakie urazy leczy terapia powięziowa FDM?

  • FDM jest skuteczną metodą leczenia w przypadku takich dolegliwości jak:
  • Kolano skoczka
  • Kolano biegacza ITBS
  • Łokieć tenisisty i golfisty
  • Zamrożony bark
  • Bóle stawowe
  • ITBS (syndrom pasma biodrowo-piszczelowego)
  • Inne urazy

Przyczyny powstawania urazów powięzi


Należy pamiętać, że nie tylko kontuzje są odpowiedzialne za uszkodzenie powięzi. Niektóre nawyki, niewłaściwe obuwie czy zła postawa u sportowców np.: u biegaczy, mogą prowadzić do powtarzających się uszkodzeń powięzi, wiążących się z tym dolegliwości bólowych oraz trudności w poruszaniu. Warto więc przyjrzeć się codziennym czynnościom, które powodują urazy. Same zabiegi terapii manualnej FDM nie wystarczą, by pozbyć się uszkodzeń powięzi. Dużo zależy od naszego trybu życia. Co więcej zniknięcie bólu po zabiegu nie oznacza, że powięź jest już zrośnięta i znajduje się we właściwym miejscu. Nie zaleca się forsowania leczonego miejsca.

POLECANE FIRMY

producent drewna klejonego

Drewno eukaliptusowe i jego zastosowania

Drewno eukaliptusowe i jego zastosowania

Na rynku meblarskim oraz budowlanym coraz częściej można się spotkać z opiniami wywyższającymi egzotyczne drewno ponad nasze zarówno liściaste, jak i iglaste. Tak też jest w rzeczywistości, ponieważ drewno egzotyczne jest przystosowane do funkcjonowania w trudniejszych warunkach, w tym w środowisku szczególnie wilgotnym, więc jest odporniejsze na działanie czynników o różnym charakterze.
Zabiegi laserowe bez bólu

Zabiegi laserowe bez bólu

Wiele osób obawia się zabiegów laserowych z uwagi na krążącą w środowisku opinię, że powodują ból i dyskomfort. Na szczęście w ostatnich latach kładzie się coraz większych nacisk na to, aby metody zabiegowe stawały się dla pacjentów nie tylko bezpieczniejsze ale również bezbolesne. Dzięki temu przeprowadzane obecnie zabiegi laserowe są znacznie mniej dokuczliwe, niż jeszcze kilka lat temu. Lekarze, którzy je przeprowadzają, wykorzystują nie tylko środki do znieczuleń, ale również specjalne systemy chłodzące. Chłodzenie skóry podczas zabiegów laserowych Dzięki schładzaniu powierzchni skóry można nie tylko poprawić komfort pacjentów, ale również zapobiec uszkodzeniom termicznym. Niestety urządzenia laserowe często wywołują podrażnienia i obrzęk. To zupełnie normalna reakcja skóry, która na szczęście trwa krótko, poniewa
Ekskluzywne tkaniny

Ekskluzywne tkaniny

Dobór tkanin do wnętrza jest bardzo ważny. Wyznaczają one często jego styl i podkreślają piękno aranżacji. Nie wszystkie tkaniny pasują do określonego wystroju. Wiele z nich wykorzystywanych jest w konkretnych stylizacjach i wymaga uważnego dobrania. Ich kolorystyka, faktura, grubość - wszystkie cechy mają duże znaczenie. Na szczęście szeroki wybór materiałów oferuje nam wielu producentów, jak i salonów meblowych na terenie całego kraju. Użycie tkanin w pomieszczeniu Tkaniny używane są głównie do tapicerowania mebli. Znajdziemy je na sofach, fotelach, narożnikach, szezlongach, krzesłach, hokerach, łóżkach, ławeczkach, pufach i innych meblach. Od tkanin obiciowych wymagamy nie tylko przyjemnej w dotyku faktury, ale również wytrzymałości. Nie chcemy by się przecierały ani powstawały na nich inne uszkodzenia wywołane użytkowaniem. Powinny przynajmniej kilka lat świetnie się prezentować i n
Noś jeans na wiele sposobów

Noś jeans na wiele sposobów

Jeans to jeden z materiałów, które są modne cały czas i nic nie wskazuje na to, by jego popularność miała przeminąć. Można go nosić na wiele sposobów, bo tworzone są z niego różne elementy garderoby. Najczęściej jeans kojarzy nam się ze spodniami i kurtkami. Jednak ma on o wiele więcej wydań. Obecnie bardzo modne są wykonane z niego koszule, bluzki, sukienki, torebki, plecaki, a nawet buty. Jeans występuje również w wielu kolorach- odcieniach błękitu, czerni, bieli, szarościach, jak i bordo, butelkowej zieleni czy musztardowym. Można łączyć jego poszczególne elementy, choć jak przy każdym materiale nie należy zbytnio przesadzać. Jeansowe spodnie i koszula to już za dużo, tak samo jak kurtka i sukienka z jeansu. Za to można go łączyć z każdym innym materiałem. Świetnie wygląda z koronkami, bawełną, skórzanymi elementami, zwiewnymi bluzkami. Pasuje do jego standardowych odcieni również

POWIĄZANE WPISY

Dentysta Rzeszów Gabinet Stomatologiczny Kołodziejczykowie

Dentysta Rzeszów Gabinet Stomatologiczny Kołodziejczykowie

ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 10a 35-509 Rzeszów woj. Podkarpackie
Gabinet Stomatologiczny Kołodziejczykowie, mieści się w mieście Rzeszów, przy ul. Obrońców...
https://www.kolodziejczykowie.pl/
Ilość odwiedziń: 82
Ocena: 0
Komentarzy: 0
Ostatnia wizyta: 26.03.2023
Data dodania: 24.11.2022
dentysta rzeszów ortodonta rzeszów stomatolog rzeszów wybielanie zębó...

Doppler Instytut Klinika Naczyniowa Warszawa

ul. Josepha Conrada 24 01-922 Warszawa woj. Mazowieckie
DopplerInstytut skupia wielu specjalistów zajmujących się na co dzień leczeniem schorze?
https://www.dopplerinstytut.pl/
Ilość odwiedziń: 205
Ocena: 0
Komentarzy: 0
Ostatnia wizyta: 26.03.2023
Data dodania: 30.06.2022
flebolog warszawa klinika flebolog... doppler Instytut... leczenie żylak...